Antykoncepcja

Stosowana od wieków, dotyczy każdego aktywnego seksualnie człowieka. Często spędza „sen z powiek”, zwłaszcza w przypadku kobiet, które najczęściej ponoszą jej skutki uboczne. Antykoncepcja, bo o niej mowa miewa się w Polsce coraz lepiej. O przyszłości polskiej antykoncepcji opowiada dr Eugeniusz Siwik, ginekolog II stopnia, pionier polskiej wazektomii.
Zapomnij o pigułkach, a Twój facet niech nie kupuje prezerwatyw. Cieszcie się bliskością bez obaw o niepożądaną ciążę. Specjaliści obalają mity i potwierdzamy fakty o jednej z najskuteczniejszych metod antykoncepcji – wazektomii!
26 września po raz 8. w ponad 70 krajach obchodzony jest Światowy Dzień Antykoncepcji (World Contraception Day). Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Twoje życie. Twoja przyszłość” i ma na celu podkreślenie, jak istotne w życiu młodych ludzi jest przyszłościowe myślenie w kontekście antykoncepcji oraz fakt, że nie powinna mieć ona charakteru działania „na ostatnią chwilę”.
Metod antykoncepcji jest coraz więcej, na dodatek, ilu ekspertów, tyle opinii, które z nich są najlepsze. Tymczasem ta różnorodność jest zbawienna – bo każdy z nas jest inny, prowadzimy rożne style życia i mamy odmienne doświadczenia.
Do niedawna to kobiety musiały dźwigać ciężar odpowiedzialności za antykoncepcję i ponosić jej uciążliwe konsekwencje. Bez tego panowie byliby skazani na wstrzemięźliwość lub na niewygodną i zawodną „gumkę”. Na szczęście teraz jest wazektomia – bezpieczna, prosta i bardzo skuteczna (99,99%) metoda, która może ich uczynić równoprawnymi partnerami w podejmowaniu najważniejszych życiowych decyzji.
Czeka nas rewolucja również w antykoncepcji. Już za kilka lat na rynku pojawi się nowy środek antykoncepcyjny, mający formę mikrochipu wszczepianego pod skórę.
W Polsce najbardziej znaną i najczęściej stosowaną metodą zapobiegania ciąży jest prezerwatywa dla mężczyzn – znajomość tej metody potwierdziło 100 proc., a do jej stosowania przyznało się 54 proc. badanych w roku 2014 i 59 proc. w 2013 r.
Kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie prof. Romuald Dębski tłumaczy, że w Europie aż 38 proc. ciąż jest nieplanowanych, w USA – 48 proc., a na całym świecie – 55 proc. Tylko co czwarta kobieta, która znalazła się w takiej sytuacji, decyduje się na donoszenie ciąży i urodzenie dziecka. Większość niechcianych ciąż jest usuwana (64 proc.) lub dochodzi do samoistnego poronienia (11 proc.).
Amerykanki i Europejki coraz częściej sięgają po antykoncepcję długoterminową, bo jest bardziej skuteczna i bezpieczna, jednak wiedza Polek o tej metodzie wciąż jest niestety niewielka.
KalendaRing - nowa aplikacja, dostępna w wersji na urządzenia z systemem Android i na iPhone’a, ułatwi monitorowanie cyklu miesiączkowego i kontrolę stosowania dowolnej metody antykoncepcji, niezależnie od tego czy jest to pigułka, pierścień, plaster czy inne metody. Z aplikacji skorzystają także kobiety, które planują ciążę.
Wybierając metodę antykoncepcji hormonalnej, Polki – poza skutecznością i bezpieczeństwem - kierują się dwoma kluczowymi kryteriami: brakiem działań ubocznych takich jak bóle głowy, obniżony nastrój i spadek libido (47%) oraz wygodą i komfortem stosowania (25%). Te wyniki pokazują wzrastającą dbałość kobiety, o jakość życia i wyzwania, którym musi sprostać nowoczesna antykoncepcja hormonalna.
Chyba o żadnym temacie nie dyskutowało się równie aktywnie, co o antykoncepcji. Kolejna dyskusja właśnie rozpoczęła się w zachodnich mediach. Tym razem znowu na temat Yaz i Yasmin.
W Polsce to wciąż źródło poważnych kontrowersji. Jedni twierdzą, że to ostateczne zabezpieczenie przed niechcianą ciążą, inni dopatrują się w całości działań wczesnoporonnych. Niezależnie od opinii pigułka „po” istnieje. Ale czy zawsze jest skuteczna?
W Polsce wciąż nielegalna, wazektomia jest na świecie coraz bardziej popularna. Niektórzy twierdza, że z powodzeniem mogłaby zastąpić prezerwatywę. Ale czy to prawda?
Chociaż aborcja nie jest w Polsce legalna, w wielu krajach na świecie jest codziennie przeprowadzanym zabiegiem. Kobiety, które decydują się na jej przeprowadzenie, po zabiegu decydują się na antykoncepcję. Jaka jest najlepsza? I dlaczego powinna być podawana od razu?
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
 
Polityka Prywatności