Metody mechaniczne

Metody te polegają na „zewnętrznej”, mechanicznej ingerencji, mającej zapobiec zajściu w ciążę. Ingerencja ta może dotyczyć tak ciała mężczyzny jak i kobiety.

Wśród metod mechanicznych możemy wyróżnić:

Prezerwatywę – jeden z najstarszych środków antykoncepcyjnych, którego działanie polega na takim odizolowaniu członka mężczyzny, by nasienie nie miało szans na kontakt z ciałem partnerki. Dodatkowym atutem prezerwatywy jest fakt zabezpieczenia przed przenoszeniem chorób drogą płciową.

Kapturki i krążki - podobnie jak prezerwatywa, środki te są barierą dla plemników, z tym że stosuje je kobieta. Umieszczane w pochwie, dodatkowo nasączone substancjami plemnikobójczymi stanowią skuteczną metodę zapobiegania ciąży.

Wkładki wewnątrzmaciczne – działają jak powyższe środki mechaniczne, lecz ich cechą charakterystyczną jest czas skutecznego działania.
O ile prezerwatywy czy krążki są jednorazowe o tyle wkładki domaciczne zabezpieczają kobietę na kilka lat.

Mechaniczne metody mają swoje ważne atuty jak choćby możliwość doraźnego stosowania. Mimo coraz doskonalszych technologii produkcji istnieje możliwość uszkodzenia osłony, które może skutkować ciążą. Dlatego wiele par, dla zwiększenia poczucia pewności) uzupełnia te metody innymi np. chemicznymi.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
 
Polityka Prywatności