Jak działa pigułka?

Jak działa tabletka złożona?

Najważniejszym mechanizmem działania tabletki złożonej jest zahamowanie owulacji. Dlatego złożone preparaty antykoncepcyjne nazywane są często inhibitorami owulacji.

Kiedy przyjmujesz tabletki złożone, twój cykl miesięczny jest regulowany syntetycznymi hormonami, bardzo podobnymi do tych wytwarzanych przez twój organizm.

Te hormony mają następujące działania:
  • zapobiegają owulacji, sprawiając, że nie zostaje uwolniona komórka jajowa,

  • zmieniają śluz w pochwie – tak że staje się on gęsty i lepki, jak zwykle w czasie dni niepłodnych. Przez taką zaporę plemnikom trudniej przedostać się do jajowodu.

Jak działa minipigułka?

Minipigułka działa inaczej niż tabletka złożona. Nie hamuje ona całkowicie procesu dojrzewania pęcherzyków, dlatego może się pojawić owulacja. Działanie progestagenu polega na tym, że wywołuje on zmiany w błonie śluzowej wyścielającej macicę. Nie będzie możliwe zagnieżdżenie się tam zapłodnionej komórki jajowej. Śluz szyjkowy pod wpływem hormonu gęstnieje i działa jak bariera przeciwko plemnikom. Minipigułka jest nieco mniej skuteczna od tabletki złożonej. Jej stosowanie wymaga konsekwencji i rygoru: szybko traci swoje właściwości, nawet jeśli tylko jedna tabletka nie zostanie przyjęta lub zostanie przyjęta z opóźnieniem większym niż 3 godziny.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
 
Polityka Prywatności