- Kremy, żele i pianki

Środki plemnikobójcze - spermicydy.

Dopochwowe środki plemnikobójcze - spermicydy można stosować doraźnie. Bardzo łatwo je kupić (nie wymagają recepty), nie trzeba korzystać z porady lekarza, nie trzeba wcześniej wykonywać żadnych badań. Nie mogą jednak tych środków stosować osoby uczulone na zawarte w spermicydach substancje chemiczne.

Obecnie aktywne substancje chemiczne to nonoxynole. Wchodzą w skład wszystkich produkowanych środków plemnikobójczych. Mogą powodować zakażenia drożdżycowe pęcherza.

Nonoxynol działa na dwa sposoby. Funkcjonuje trochę jako detergent - pokrywa cienką warstwą witkę plemnika. Powstała przy tym pianka skutecznie unieruchamia plemniki i nie mają wtedy szansy dotrzeć do jajowodu. Tym samym nie dojdzie do zapłodnienia. Nonoxynole nie uszkadzają materiału genetycznego zawartego w plemnikach, dzięki czemu w przypadku, gdyby kobieta jednak zaszła w ciążę nie należy obawiać się uszkodzeń płodu, czy jakichkolwiek powikłań w czasie ciąży.

Obecnie można kupić w aptekach wiele różnych środków plemnikobójczych. Są to globulki antykoncepcyjne, kremy antykoncepcyjne, pianki antykoncepcyjne i tabletki dopochwowe o różnym stężeniu nonoxynolu. Bardzo ważne jest wcześniejsze zapoznanie się z ulotka dołączoną do preparatu, aby środek zaczął działać w odpowiednim momencie.

Sposób użycia środków plemnikobójczych jest prosty. Należy odpowiednia porcję preparatu umieścić przed stosunkiem głęboko w pochwie.

Pianki i kremy plemnikobójcze są od razu gotowe do użycia, globulki i tabletki muszą się rozpuścić. Trwa to przeciętnie ok. 5-15 minut. Dlatego tez trzeba przed użyciem sprawdzić czas, po upływie jakiego zaczyna działać dany środek. Przed każdym stosunkiem trzeba zaaplikować nową dawkę środka.

Spermicydy niestety mają też wady. Przede wszystkim mają nie najwyższą skuteczność. Wskaźnik Pearla mieści się w przedziale od 4 do 20, w zależności od rodzaju środka. Ale skuteczność można zdecydowanie zwiększyć stosując jednocześnie prezerwatywę. Ważne jest również to, żeby ok. 6 godzin po stosunku głęboko się nie podmywać, zapobiegając wypłukaniu środka plemnikobójczego z pochwy.


Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
 
Polityka Prywatności