Testy ciążowe

Testy ciążowe opierają się na wykazaniu obecności gonadotropiny kosmkowej (hCG) - hormonu białkowego produkowanego przez rozwijający się trofoblast, obecnego we krwi i wydalanego z moczem ciężarnej. Stężenie tego hormonu rośnie od chwili zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja w śluzówce macicy. Zasadniczo istnieją trzy rodzaje testów ciążowych.
 

 

MediWeb

Pamiętasz, ile razy zadawałaś sobie to pytanie? Czy wiesz, jak najprościej znaleźć na nie odpowiedź?
Specjalnie dla Czytelniczek StudentNEWS o testach ciążowych pisze redaktor naczelny portalu medycznego Mediweb.pl

Domowy test ciążowy
Test ten wykrywa obecność hormonu hCG w moczu. Niektóre testy są w stanie wykazać, czy jesteś w ciąży już pierwszego dnia po terminie spodziewanej miesiączki (około 14 dni po zapłodnieniu) i to w czasie zaledwie 5 minut, z wykorzystaniem próbki moczu pobranej w dowolnej porze dnia.
Jeżeli badanie wykonywane jest prawidłowo, domowy test jest obecnie tak samo dokładny jak test moczu przeprowadzany w gabinecie lekarskim lub laboratorium.
Przed wykonaniem testu ciążowego należy sprawdzić jego czułość, która jest wyrażona w IU/l. Jeżeli wrażliwość testu:

  • jest mniejsza od 500 IU/l to jest on dodatni od dziesiątego dnia od zapłodnienia
  • wynosi 500-800 IU/l to jest on dodatni od drugiego tygodnia po zapłodnieniu
  • wynosi 1000 IU/l to jest on dodatni dopiero od trzeciego tygodnia po zapłodnieniu
Przy znanej dacie pierwszego dodatniego testu ciążowego oraz jego czułości można dość dokładnie określić datę zajścia w ciążę a tym samym termin porodu.
W przypadkach kiedy wynik testu będzie pozytywny, konieczne jest jego potwierdzenie przez wykonanie badania lekarskiego.

Laboratoryjny test moczu
Test ten podobnie jak domowy test ciążowy wykrywa hormon hCG w moczu z dokładnością bliską 100% już w okresie 7-10 dni po zapłodnieniu. W odróżnieniu Posiadanie dzieci to ogromna odpowiedzialność...  Za to jeszcze większa radość!od testu domowego wykonywany jest przez specjalistę.
Test przeprowadzony w gabinecie lekarskim zazwyczaj wymaga stosowania pierwszego rannego moczu, a wynik uzyskuje się po kilku godzinach.
Testy moczu są zwykle mniej kosztowne niż testy krwi, jednakże nie są one tak często stosowane.

Laboratoryjny test krwi
Test ten wykrywający hormon hCG z surowicy krwi może wykryć ciążę właściwie ze 100% dokładnością już
w tydzień po zapłodnieniu.
Poprzez pomiar dokładnej zawartości hCG we krwi, która zmienia się wraz z rozwojem ciąży, test ten pomaga w ustaleniu wieku ciąży. Czasami lekarz może zalecić przeprowadzenie zarówno testu moczu, jak i krwi, by być podwójnie pewnym diagnozy. Szansę uzyskania prawidłowej diagnozy jeszcze znaczniej wzrastają, jeżeli po teście zostanie przeprowadzone badanie lekarskie przez lekarza ginekologa.
Należy pamiętać o tym, że najczęściej we wczesnym stadium ciąży, gdy organizm kobiety nie wytwarza wystarczającej ilości hCG potrzebnej do uzyskania wyniku pozytywnego, często lekarz nie rozpoznaje ciąży. Po upływie tygodnia należy ponownie przeprowadzić testy (najlepiej krwi) i badanie lekarskie, by rozpoznać ciążę. Jeżeli wyniki testów będą nadal negatywne, a u Ciebie nie pojawi się miesiączka, należy jak najszybciej skonsultować się ze swoim lekarzem w celu sprawdzenia, czy nie rozwija się ciąża ektopowa.

lek. med. Bogdan Kowalczyk
redaktor naczelny Mediweb.pl

więcej na:
www.mediweb.pl

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
 
Polityka Prywatności