Mity


Mitem jest...

... że pigułka powoduje tycie.

Wcześniejsze wersje pigułki, zawierające dużo wyższe dawki hormonów, mogły oddziaływać na metabolizm kobiety. Dzisiejsze, nowoczesne pigułki nie powodują przyrostu wagi, ale mit trwa nadal. Bardzo niewiele kobiet może przybrać na wadze, biorąc niektóre rodzaje pigułek. Tycie jest zwykle związane z zatrzymywaniem wody lub zwiększonym apetytem, albo jednym i drugim. W bardzo rzadkich przypadkach pigułka może mieć wpływ na metabolizm kobiety.

... że pigułka powoduje depresję.

Bardzo ciężka depresja może się pogłębić w trakcie stosowania pigułki, ale jest to stosunkowo rzadki efekt uboczny działania pigułki. Ponieważ kobiety stosujące pigułkę częściej konsultują się ze swymi lekarzami, istnieje duża szansa, że problem depresji zostanie zawczasu zauważony, a odpowiednie kroki szybko podjęte. Jeżeli uważasz, że jesteś w depresji, i wiążesz ten fakt z przyjmowaniem pigułki antykoncepcyjnej, od razu porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.

... że syntetyczne hormony są nienaturalne.

Wielu lekarzy uważa, że właśnie stosowanie pigułki pozwala kobiecie osiągnąć najbardziej „naturalny” stan. W mniej rozwiniętych krajach, gdzie skuteczna antykoncepcja nie jest dostępna, kobiety doświadczają jedynie kilkunastu cykli owulacji i menstruacji w trakcie całego życia, ponieważ często są w ciąży lub karmią piersią. Kobieta stosująca niehormonalną metodę antykoncepcji (krążek dopochwowy lub prezerwatywy) ma tyle cykli w ciągu roku.

... że musisz robić przerwy od pigułki.

Kobieta, która nie odczuwa efektów ubocznych stosowania pigułki, nie musi robić przerw w jej przyjmowaniu. Organizm tak czy inaczej odpoczywa co miesiąc, ale nawet ta przerwa nie jest konieczna z medycznego punktu widzenia.

... że pigułka powoduje nowotwory.

Sztuczne hormony zawarte w pigułce antykoncepcyjnej mają według badań hamujący wpływ na rozwój niektórych nowotworów. Stwierdzono, że rak macicy oraz rak jajników rzadziej występuje u kobiet stosujących pigułkę.

Wpływ pigułki na niektóre rodzaje nowotworów wydaje się złożony. Na przykład niektóre badania wykazały, że kobiety stosujące pigułkę mają częściej pozytywny wynik testu cytologicznego szyjki macicy, wskazującego zmiany nowotworowe jej komórek.

Uważa się, że przyczyną raka szyjki macicy może być wirus lub grupa wirusów przenoszonych drogą płciową.

Mechaniczne metody antykoncepcji, takie jak prezerwatywa lub krążek dopochwowy, chronią szyjkę macicy przed kontaktem z takimi wirusami, a tym samym przed ryzykiem rozwoju raka szyjki. Jeśli kobieta zażywa pigułkę, to nie może liczyć na taką ochronę, chyba że stosuje także metodę mechaniczną.

Stosowanie tylko metody mechanicznej dla obniżenia ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy oznacza, że kobieta może być narażona na większe ryzyko zachorowania na jeden z nowotworów, przed którymi według badań chroni pigułka.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
 
Polityka Prywatności