Wiedza kobiet o seksie i antykoncepcji

24.09.2015 r. - Trzy czwarte kobiet nie zna budowy pochwy. Zaledwie co czwarta kobieta w wieku 20-29 lat zna fakty na temat seksu i antykoncepcji. Dwudziestolatki są dumne z samodzielnego podejmowania najważniejszych życiowych decyzji. Z nowego badania wynika jednak, że ta decyzyjność nie dotyczy kwestii związanych z seksem i antykoncepcją. Kobiety w wieku 20-29 lat należące do tzw. pokolenia milenijnego posiadają większy niż kiedykolwiek dostęp do informacji dotyczących seksu i antykoncepcji[i], ale zaledwie co czwarta kobieta stosująca antykoncepcję uważa, że posiada wszystkie niezbędne informacje.

Badanie "The Truth Report" zostało przeprowadzone w 2015 roku na zlecenie firmy Bayer HealthCare w celu zwrócenia uwagi na panujące wśród dwudziestolatek w Europie i Kanadzie mity dotyczące seksu i antykoncepcji oraz lepszego poznania czynników sprzyjających ich rozpowszechnianiu. Wyniki badania wskazują na znaczny brak wiedzy kobiet na temat własnego ciała i długoterminowych metod antykoncepcji (LAC), które należą do najskuteczniejszych sposobów zapobiegania ciąży.

  • u 73% kobiet nie zna budowy własnej waginy.
  • u Co dziesiąta badana przedstawicielka pokolenia milenijnego stosująca antykoncepcję uważa, że w czasie miesiączki nie można zajść w ciążę.
  • u 17% kobiet stosujących antykoncepcję błędnie zakłada, że stosowanie metod długoterminowych może spowodować zmianę sylwetki.

Dwudziestolatki nie sprawdzają wiarygodności źródeł, z których czerpią informacje na temat seksu i antykoncepcji. 20% kobiet stosujących antykoncepcję przyznała, że informacje na temat antykoncepcji czerpie z Internetu i mediów społecznościowych, takich jak Twitter i Facebook1, a 19% wskazała znajomych jako główne źródło informacji1. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że około 84% kobiet stosujących antykoncepcję przyznało się także do udzielania innym osobom informacji na temat antykoncepcji lub seksu, nie mając pewności, czy są one prawdziwe1.

Analizując wyniki badania, dr Annie Evans, specjalistka w dziedzinie zdrowia kobiet szpitala Bristol Nuffield Hospital w Wielkiej Brytanii, tak skomentowała przedstawione dane: "Szukając rozwiązań osobistych problemów młodsze kobiety wybierają swoje ulubione kanały informacji, takie jak Internet i media społecznościowe, ale zwykle nie potrafią ocenić jakości uzyskanych danych. Chętniej czytają, słuchają i wierzą w to, co piszą inne młode osoby, ich głosem i w podobnym tonie, niż w informacje o charakterze edukacyjnym. W efekcie przekazywane informacje są często nieścisłe, nierzetelne lub wyrwane z kontekstu, co prowadzi do utrwalania mitów i błędnych przekonań dotyczących seksu i antykoncepcji" - przekonuje dr Evans.

Pomimo deklarowanej przez ponad 64% respondentek chęci omówienia antykoncepcji z lekarzem1 blisko jedna czwarta kobiet stosujących antykoncepcję przyznała, że nigdy nie próbowała uzyskać od lekarza takich informacji1.

Młode kobiety szukają idealnie dopasowanych rozwiązań w każdej innej dziedzinie życia. Mimo to, nawet w przypadku problemów związanych z aktualnie stosowaną metodą antykoncepcji, takich jak niepokój czy złe samopoczucie, ponad połowa badanych (stosujących aktualnie antykoncepcję) nie rozważała zmiany metody na bardziej odpowiednią i lepiej spełniającą ich potrzeby. Choć długoterminowe metody antykoncepcji należą do najskuteczniejszych sposobów zapobiegania ciąży, 43% dwudziestolatek stosujących antykoncepcję, które wzięły udział w badaniu, wykluczyło te metody antykoncepcji ze względu na panujące wokół nich mity i błędne przekonania1:

u 11% kobiet stosujących antykoncepcję stwierdziło, że nie posiada wystarczającej wiedzy na temat długoterminowych metod antykoncepcji1

u 25% kobiet stosujących antykoncepcję błędnie zakłada, że w długofalowej perspektywie długoterminowe metody antykoncepcji mogą mieć negatywny wpływ na płodność1

u 31% kobiet z pokolenia milenijnego stosujących antykoncepcję błędnie zakłada, że długoterminowe metody antykoncepcji są przeciwwskazane dla kobiet, które wcześniej nie rodziły1.

u 11% kobiet stosujących antykoncepcję błędnie zakłada, że długoterminowe środki antykoncepcyjne byłoby trudno usunąć1.

Badanie «The Truth Report» z 2015 r. wskazuje na rozbieżność między szerokim dostępem do informacji a rzeczywistą wiedzą na temat seksu i antykoncepcji. Wyniki pokazują, że mity i błędne przekonania są utrwalane za pośrednictwem Internetu i mediów społecznościowych, powodując, że decyzje są podejmowane na podstawie nieprawdziwych informacji, a nie faktów. Raport posłuży nam do udostępniania kobietom niezbędnych informacji, dzięki którym będą mogły one bardziej aktywnie i świadomie omawiać z lekarzem kwestie dotyczące seksu i antykoncepcji.

W oparciu o ponad 50-letnie doświadczenie firma Bayer HealthCare dąży do poprawy wszystkich aspektów zdrowia kobiet. Celem "The Truth Report" jest wskazanie mitów i błędnych przekonań dotyczących seksu i antykoncepcji, aby umożliwić przyjęcie nowego sposobu myślenia, zmianę punktu widzenia kobiet i dalszy rozwój debaty poprzez zachęcanie kobiet i lekarzy do wspólnego podejmowania dialogu i rozpowszechniania prawdziwych informacji na temat seksu i antykoncepcji.

Zapraszamy do odwiedzenia stron internetowych www.możeszzapomnieć.pl oraz www.LAC-info.com

DODATKOWE INFORMACJE

Definicja długoterminowej odwracalnej metody antykoncepcji (LARC) i długoterminowej metody antykoncepcji (LAC)

Terminy "długoterminowa metoda antykoncepcji" (LAC) i "długoterminowa odwracalna metoda antykoncepcji" (LARC) nie posiadają oficjalnej definicji, przy czym w ramach projektu CHOICE metody LARC określono jako szereg wysoce skutecznych odwracalnych metod antykoncepcji działających przez dłuższy czas. W kontekście projektu CHOICE metody te obejmują wewnątrzmaciczny system hormonalny, wewnątrzmaciczną wkładkę miedzianą oraz implant podskórny. We wszystkich materiałach z zakresu public relations i tekstach promocyjnych firmy Bayer HealthCare metody te określa się mianem długoterminowych metod antykoncepcji (LAC). Pojęcie "długoterminowa odwracalna metoda antykoncepcji" odnosi się do tych samych sposobów zapobiegania ciąży, co "długoterminowa metoda antykoncepcji". Termin "długoterminowa odwracalna metoda antykoncepcji" (LARC) został wprowadzony w kilku źródłach medycznych i publikacjach z zaznaczeniem, że trwałe metody antykoncepcji, takie jak wazektomia, sterylizacja i zablokowanie jajowodów nie należą do tej grupy ze względu na ich nieodwracalny charakter. Termin LARC jest stosowany w odniesieniu do źródeł, w których użyto pojęcia "długoterminowa odwracalna metoda antykoncepcji".

Dodatkowe informacje na temat długoterminowych metod antykoncepcji

Pojęciem długoterminowej metody antykoncepcji (LAC) określa się metody antykoncepcji o wysokiej skuteczności zapobiegania ciąży u kobiet przez dłużej niż rok. Zarówno metody wewnątrzmaciczne, jak i implant hormonalny zapewniają długotrwałą ochronę przed ciążą i posiadają wysoką skuteczność przez maksymalnie trzy, pięć lub dziesięć lat (w zależności od produktu). Metody te są odwracalne, co oznacza, że po usunięciu z organizmu ich działanie antykoncepcyjne ustaje, umożliwiając szybki powrót płodności.

Metody długoterminowe nie wymagają regularnego przyjmowania środka antykoncepcyjnego i należą do najskuteczniejszych odwracalnych metod, ponieważ skuteczność działania nie jest w ich przypadku uzależniona od tego, czy kobiety pamiętają o ich codziennym/cotygodniowym/comiesięcznym przyjmowaniu. Biorąc pod uwagę dostępność kilku różnych metod długoterminowej antykoncepcji, kobietom rozważającym jej zastosowanie zaleca się omówienie z lekarzem najbardziej odpowiedniego dla nich rozwiązania.

Skuteczność środka długoterminowego utrzymuje się przez kilka lat po jego założeniu, dzięki czemu w długofalowej perspektywie metody te są dla kobiet rozwiązaniem korzystnym cenowo[ii],[iii],[iv]. Po roku lub 2 latach stosowania metody długoterminowej stają się bardziej efektywne kosztowo od nowoczesnych tabletek antykoncepcyjnychiv,[v],[vi], przy czym to właśnie tabletki są obecnie najczęściej stosowaną metodą antykoncepcji hormonalnej wśród kobiet w wieku 20-29 latv.


[i] Dexter, K., A history of Birth Control Methods, McCormick Library and the Education Division of Planned Parenthood Federation of America, styczeń 2012, http://www.plannedparenthood.org/files/2613/9611/6275/History_of_BC_Methods.pdf, data dostępu: 10 czerwca 2015 r.

[ii] Mavranezouli I w imieniu LARC Guideline Development Group. The cost-effectiveness of long-acting reversible contraceptive methods in the UK: analysis on a decision-analytic model developed for a National Institute for Health and Clinical Excellence (NICE) clinical practice guideline. Hum Reprod 2008;23:1338−45.

[iii] Trussell J i wsp. Cost-effectiveness of contraceptives in the United States. Contraception 2009;79:5−14

[iv] Chiou CF i wsp. Economic analysis of contraceptives for women. Contraception 2003;68:3−10.

[v] Singh S i wsp. Unintended pregnancy: worldwide levels, trends, and outcomes. Stud Fam Plann 2010;41:241−50

[vi] Mosher WD i wsp. Use of contraception in the United States: 1982-2008. Vital Health Stat 23; 2010;29:1−44.


Badanie "The Truth Report" przeprowadzone na zlecenie Bayer HealthCare przez firmę Censuswide w kwietniu i maju 2015 r.


data ostatniej modyfikacji: 2015-10-07 12:20:05
Komentarze
Ostatnie:
8.02.2019 12:53
Dodał(a): ~Mamuśka
Jeśli chodzi o młode kobiety tak około 17-20 roku życia to dramat ;p Ja postanowiłam swoją córkę sama edukować i nie pozostawiać tego internetowi czy znajomym. Kupiłam jej tester owulacji ze śliny afrodyta, i edukowałam na temat fizjologii i zmian organizmu podczas cyklu. Poleciłam jej również lekturę strony naturalnaplodnosc.
29.02.2016 20:41
Dodał(a): ~Karolina
Dużo mitów narosło wokół antykoncepcji hormonalnej. Szczególnie tej pierwszej, dla młodych kobiet. Lekarze powinni zawsze rozwiewać wątpliwości dotyczące stosowania tabletek antykoncepcyjnych i doradzać pacjentkom. Ja trafiłam na cudowną panią doktor, która bardzo dobrze dobrała mi tabletki. Po badaniach hormonalnych przepisała mi Vibin mini - szczególnie polecany dla młodych kobiet, które zaczynają dopiero przygodę z hormonami. Tabletki sprawdzają się rewelacyjnie. Nie mam żadnych skutków ubocznych, a tego szczerze mówiąc obawiałam się najbardziej.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
 
Polityka Prywatności