Coca-Cola jako środek antykoncepcyjny?

Płukanki z Coca-Coli były częścią amerykańskiego lokalnego folkloru jeśli chodzi o planowanie rodziny w latach 50 i 60 ubiegłego stulecia, jeszcze zanim skuteczne formy antykoncepcji były szeroko dostępne. Jak głosiła plotka kwas w Coca-Coli jest zabójczy dla plemników, a charakterystyczny kształt butelki umożliwia zastosowanie jako wygodnego, działającego w systemie "wstrząśnij i strzel" aplikatora.

Ostatnio stare badania potwierdzające plemnikobójczy charakter różnych rodzajów Coca-Coli zostały nagrodzone nagrodą Ig Nobla za rok 2008 w dziedzinie chemii (Ig Nobel - coroczna nagroda przyznawana przez  The Annals of Improbable Research  pracom naukowym które "nie mogą i nie powinny być publikowane"). Artykuły prasowe publikowane z okazji tej nagrody mogą przyczynić się do ponownej popularyzacji tej metody, a płukanki z napojów chłodzących dalej będą stosowane jako metoda planowania rodziny w warunkach polowych. Chociaż jest wiele powodów dla których kobiety nie powinny polegać na tej metodzie.

 

Coca-Cola nie jest silnym środkiem plemnikobójczym

W naszym badaniu zmieszaliśmy Coca-Colę z ludzkim nasieniem w stosunku 5:1 i stwiedziliśmy unieruchomienie plemników w ciągu 1 minuty. Kolejne przeprowadzone badanie toksykologiczne wykazało nikłe działanie plemnikobójcze Coca-Coli.

 

Plemniki mogą uciec z Coca-Coli

Wyniki symulacji i analiz komputerowych nasienia wykazują że prędkość plemników ludzkich może przekroczyć 18cm/h. Więc dobrze ulokowany plemnik może osiągnąć kanał szyjki macicy w ciągu kilku sekund co pozwala mu uniknąć zabójczego działania płukanki. W celu podniesienia skuteczności tej metody można by nalać Coca-Coli do pochwy jeszcze przed wytryskiem, ale ewidentnie może to być przyczyną sporego bałaganu. Dodatkowo, każdy kto próbował zbliżenia w basenie lub morzu, może zaświadczyć że wlewająca się w każdą szczelinę woda skutecznie snosi efekt poślizgu. Coca-Cola stosowana w czasie stosunku prawdopodobnie zniszczy cienką warstewkę śluzu chroniącego nabłonek pochwy, zwiększy tarcie oraz ryzyko urazu i infekcji.

 

Coca-Cola i nabłonek pochwy

Choć mówi się, że Coca-Cola świetnie usuwa rdzę ze zderzaków samochodowych i nadaje kruchości marynowanym w niej stekom, my testowaliśmy jej działanie na tkankę pochwy w warunkach in vitro wykonując standardowe testy toksykologiczne. Krótkotrwały kontakt z Coca-Colą powoduje widoczne uszkodzenia wierzchniej warstwy komórek, zmniejsza przezbłonowy opór elektryczny oraz zwiększa przepuszczalność błony śluzowej. Może to powodować zwiększoną podatność na choroby przenoszone drogą płciową jak HIV/AIDS

 

Coca-Cola zaburza florę bakteryjną pochwy

Cukier ułatwia wzrost grzybów i bakterii więc duża zawartość cukru w Coca-Coli może przyczyniać się do rozwoju infekcji bakteryjnych i drożdżakowych w pochwie. Co prawda można ten problem wyeliminować stosując wersje dietetyczne tego napoju to jednak napoje gazowane zdecydowanie szkodzią bakteriom typu lactobacillus. Bakterie te stanowią środowisko zdrowej pochwy i są podstawą utrzymania prawidłowego ekosystemu pochwy.

Płukanki z Coca-Coli mogą powodować wzrost ryzyka infekcji wstępujących. Płukanki są wiązane ze wzrostem ryzyka infekcji miednicy mniejszej oraz ciąży pozamacicznej choć nie do końca zostało wyjaśnione co jest skutkiem a co przyczyną.

Nieokreślony potencjał teratogenny

 

Skład Coca-Coli jest pilnie strzeżoną tajemnicą i rzekomo zawiera mieszankę egzotycznych przypraw i wyciągów roślinnych z całego świata. Ze względu na tą tajemnicę nie został przebadany potencjał teratogenny tego napoju i jego składników.

 

Błąd użytkownika

Zastosowanie płukanki z Coca-Coli wymaga wprawy i umiejętności. Może charakteryzować się niską skutecznością szczególnie jeśli praktykuje się po ciemku. Autorzy przestrzegają, że umieszczanie szyjki butelki w miejscach do tego nie przystosowanych może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych.

 

Są lepsze metody

Skuteczność płukanek z Coca-Coli jako metody planowania rodziny nigdy nie była sprawdzana podczas badań klinicznych kontrolowanych placebo i prawdopodobnie nigdy nie będzie. Początkowe badania statystyczne wykazują co prawda skuteczność porównywalną do stosunku przerywanego czy kalendarzyka, ale nie zmienia faktu, że wszystkie wyżej wymienione są mało skuteczne. Kilka ze współcześnie stosowanych metod, wliczając w to metody barierowe (prezerwatywy i diafragmy), wkładki wewnątrzmaciczne, tabletki antykoncepcyjne czy iniekcje hormonalne jest zdecydowanie bardziej skutecznych i godnych polecenia.

 

Firma Coca-Cola oświadczyła, że napój Coca-Cola nie ma zastosowania medycznego.

 

na podstawie: antykoncepcja.pl


data ostatniej modyfikacji: 2010-07-07 13:03:39
Komentarze

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
 
Polityka Prywatności