Bierzesz tabletki? Nie ma co chodzić na siłownię!

Kobiety przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne mogą mieć problem z przyrostem tkanki mięśniowej. Indywidualni trenerzy fitness już dawno zaobserwowali, że nie wszystkie kobiety odnoszą takie same korzyści z tego samego typu schematów ćwiczeń siłowych.

Podejrzewano uwarunkowania genetyczne, jednak zespół dr Chang Woock Lee z Texas A&M University postanowił sprawdzić również inne czynniki. W czasie badań zespół dr Lee zaobserwował fakt, że spory odsetek kobiet sportowców stosuje doustną antykoncepcję hormonalną. Preparaty ty zostały tak opracowane żeby zmieniać poziom hormonów w organizmie kobiety. Ponieważ wiadomo, że pewne hormony steroidowe mają wpływ na to jak ciało jest zbudowane i jaki jest przyrost tkanki mięśniowej, dr Lee podejrzewał, że tabletki mogą ograniczać wzrost mięśni.

 

W czasie przeprowadzonego badania 73 uczestniczki w wieku od 18 do 35 roku życia 3x/tydzień przez 10 tygodni wykonywało 13 różnych ćwiczeń. Program był intensywny, opracowany pod kontem budowy masy mięśniowej. Żadna z uczestniczek do tej pory nie ćwiczyła regularnie. Każda miała tak dobrane obciążenia aby stanowiły 75% ich siły maksymalnej. 3/4 uczestniczek badania stosowało różne typy doustnej antykoncepcji. Aby ułatwić przyrost mięśni, wszystkie kobiety przyjmowały około 1,1 grama białek/kg masy ciała, tj. ilość o 1/3 przekraczającą standardowe zalecenia dietetyczne. W czasie realizacji programu ćwiczeń ich przyrost masy mięśniowej wyniósł średnio 2.1%, co stanowiło wynik o 40% gorszy od grupy nie stosującej antykoncepcji doustnej.

 

Wyniki badania dr Lee tłumaczy następująco: kobiety stosujące doustną antykoncepcję mają we krwi znacząco niski poziom, przyczyniających się do wzrostu tkanki mięśniowej, hormonów z grupy steroidów anabolicznych jak DHEA czy DHEAS. W grupie tej również zaobserwowano wysoki poziomu kortyzolu - hormonu związanego z procesami zmniejszania tkanki mięśniowej

 

Ale to jeszcze nie koniec. Późniejsze analizy wykazały, że nie wszystkie panie stosujące antykoncepcję doustną miały takie same problemy z przyrostem masy mięśniowej. Wiele preparatów stosowanych w antykoncepcji doustnej zawiera syntetyczne hormony z grupy progestagenów (odpowiedników pod względem działania progesteronu), które mogą łączyć się z receptorem androgenowym, tym samym z którym zwykle łączą się DHEA lub DHEAS.

 

Dr Lee obawia się, że jeśli progestageny zablokują receptor androgenowy, to tym samym uniemożliwią jego aktywację przez DHEA czy DHEAS, a co za tym idzie osłabiają zdolność androgenów do pobudzania rozwoju tkanki mięśniowej. Nie wszystkie progestageny dają taki sam efekt. Dr Lee podzielił je na 3 grupy: nisko, średnio i wysoko androgeniczne. Wyniki były bardzo zaskakujące. Kobiety, które przyjmowały preparaty antykoncepcyjne zawierające progestageny z grupy nisko androgenicznej miały taki sam przyrost tkanki mięśniowej jak kobiety z grupy nie stosującej antykoncepcji. Natomiast kobiety w grupach przyjmujących progestageny średnio lub wysoko androgeniczne uzyskały przyrost masy mięśniowej na poziomie 0.5% - zdecydowanie mniej niż reszta grup.

 

źródło: antykoncepcja.pl


data ostatniej modyfikacji: 2010-06-07 15:30:11
Komentarze

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
 
Polityka Prywatności