Antykoncepcja

Różne są opinie na temat pigułki „po”, ale jej efektywność jest niezaprzeczalna. Jeśli seks odbył się bez zabezpieczenia, jeśli pękła prezerwatywa, to właśnie ta pigułka ochroni kobiety przed niechcianą ciążą. Ale całość nie odbywa się bez konsekwencji, bo taka pigułka to szok hormonalny dla organizmu.
Powiedzmy sobie szczerze. Ile z nas naprawdę rozmawiało z rodzicami o seksie? Ile z nas konsultowało się z matką czy ojcem w sprawie wyboru antykoncepcji? Poczucie zażenowania jest często dwustronne. My wstydzimy się z nimi rozmawiać. A oni bardzo często nie są w stanie zaakceptować, że chcemy już rozpocząć współżycie.
Wyliczenia są porażające. Stosowanie antykoncepcji oszczędza co roku życia 250 tys. kobiet. W 2008 roku zmarło ich 350 tys., na skutek komplikacji porodowych lub nielegalnych, nieprofesjonalnie przeprowadzonych aborcji.
Naukowcy z Penn State College of Medicine ogłosili, że branie pigułki antykoncepcyjnej bez robienia sobie przerwy, szybciej neutralizuje bóle menstruacyjne. Oszacowali, że cierpi na nie pomiędzy 50 a 90 procent kobiet, co często ogranicza ich codzienne funkcjonowanie.
Jak na razie ci amerykańscy. Podpisana ostatnio przez prezydenta Obamę ustawa dała milionom kobiet dostęp do darmowej antykoncepcji i badań okresowych.
Tak, szkoda tylko że nie u nas. Wciąż niepewny reelekcji, amerykański prezydent Obama podpisał ustawę dającą prawie 47 milionom kobiet dostęp do darmowej antykoncepcji.
Nasza antykoncepcja na pewno nie jest taka sama jak naszych matek, wciąż jednak mamy wspólne problemy. Badania uniwersytetu w Indianie pokazały, że nowy rodzaj antykoncepcji wciąż niesie ze sobą te same kłopoty. Wśród nich są problemy z damskim libido czy też osiągnięciem orgazmu.
I mają na nią znacznie większy wpływ niż by się to mogło wydawać. Jak pokazują badania HealthDay News, kobiety częściej skłaniają się ku antykoncepcji, jeśli ich partner też jest jej zwolennikiem.
Przynajmniej w szkołach. Do tej pory większość szkół licealnych, w ramach wychowania emocjonalnego promowała abstynencję seksualną. Teraz te programy mają kłopoty i wygląda na to, że odejdą w przeszłość. Coraz częściej mówi się o tym, że nie mają realnego wpływu na początek inicjacji seksualnej nastolatków.
Zrobione na grupie ponad 5 tys. osób badania hiszpańskich naukowców, pokazały, że przy pierwszym kontakcie seksualnym, po zabezpieczenie sięga około 70 procent par.
Okazuje się, że wkładki domaciczne chronią przed znacznie większą ilością rzeczy niż tylko niechcianą ciążą. Brytyjski dziennik medyczny Lancet Oncology opublikował badania według których kobiety stosujące wkładki domaciczne są mniej podatne na raka szyjki macicy.
Badania UC Irvine wydają się pokazywać, że kobiety stosujące pigułki antykoncepcyjne mogą być podatne na problemy z pamięcią. Naukowcy wykazali, że kobiety, które korzystają z antykoncepcji hormonalnej mają większe trudności z zapamiętywaniem drobnych szczegółów.
Nie od dzisiaj wiadomo, że antykoncepcja wzmaga ryzyko zakrzepicy i powinna być dobierana bardzo uważnie. Tym bardziej, że ostatnie badania udowadniają, że źle dobrana może przyczynić się też do występowania udarów, wylewów i ataków serca. Duńscy naukowcy przebadali ponad 1,5 mln kobiet, które przez co najmniej 15 lat stosowały antykoncepcję.
Mimo dość dużej wiary w prezerwatywy i pigułki antykoncepcyjne, polska młodzież dalej stosuje całkowicie absurdalne sposoby na zapobieganie ciąży. Statystyki są zatrważające. Niestety, edukacja seksualna w szkołach sprowadza się wyłącznie do 14 godzin w roku. Na dodatek, jest bardzo często prowadzona przez księży lub przedstawicieli kościoła.

Panowie, wygląda na to, że kwestia antykoncepcji hormonalnej wkrótce stanie się też waszą odpowiedzialnością. Przeprowadzane na myszach testy dają obiecujące rezultaty. Po podaniu im leku, myszy płci męskiej stają się niepłodne, bez obniżenia popędu seksualnego. Proces jest w pełni odwracalny, wystarczy jedynie przestać brać lek.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
 
Polityka Prywatności