Antykoncepcja w postaci kapsułek silikonowo - gumowych

W ostatnim czasie skuteczną metodą zapobiegania niechcianej ciąży wydają się być implanty antykoncepcyjne. To dobra metoda zwłaszcza dla kobiet roztargnionych, które zapominają o systematycznym łykaniu tabletek.

Implanty antykoncepcyjne zawierają progestagen (lewonorgestrel), którego 30-mikrogramowa dawka codziennie uwalniana jest do organizmu. Na światowym rynku są dwa rodzaje wszczepów: jedne działają 3 lata (Implanon; trudno o niego w Polsce), inne 5 lat (Norplant).

Zabieg wszczepienia implantu jest szybki i bezbolesny. Lekarz igłą wsuwa go pod skórę na ramieniu lub na udzie. Może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym i trwa najwyżej 15 minut. Pamiętajmy, że umieszczenia implantu dokonuje tylko i wyłącznie lekarz, pod żadnym pozorem nie należy ani wszczepiać, ani wyjmować go samodzielnie. Należy zgłosić się do ginekologa, kiedy minie termin działania hormonów, żeby wyjąć puste kapsułki. Obecnie trwają badania nad implantem, który rozpuszczałby się pod skórą.

Implanty antykoncepcyjne produkowane są już od kilku lat, polubiły je Francuzki. W Polsce to wciąż nowość. Jedynie nieliczne gabinety ginekologiczne mają je w swojej ofercie. Trzeba zadać sobie nieco trudu, żeby takowy znaleźć. Nie ma co liczyć na to, że w każdym miasteczku lekarz będzie miał go w swojej ofercie. Wybierajmy duże kliniki. Kobiety dość nieufnie podchodzą do tego sposobu zapobiegania ciąży. Jednym z powodów może być cena - około 1000 zł. Biorąc pod uwagę, że działa przez około 5 lat, taka metoda się opłaca.

Panie często zastanawiają się, co się stanie, jeśli będą się źle czuły po wszczepieniu implantu? Czy implant można wyjąć, gdy pacjentka zdecyduje się na dziecko wcześniej niż po 5 latach?
Lekarze uspokajają - można to zrobić w każdej chwili. Wyjęcie kapsułek to niegroźny zabieg, choć wymaga niewielkiego nacięcia skóry. Kobieta może zajść w ciążę, podobnie jak po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

Dla kogo implantacja?

Dr Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik, przewodniczący Zarządu Głównego Towarzystwa Rozwoju Rodziny zauważa, że często kobiety nie biorą tabletek antykoncepcyjnych regularnie, a to odbija się na ich skuteczności. Działanie hormonów zmniejsza się i rośnie ryzyko zajścia w ciążę, zwłaszcza w pierwszej fazie cyklu. Dobrą metodą dla roztargnionych są właśnie implanty. Kapsułki zalecane są też kobietom, u których przyjmowanie tabletek wywołuje nudności. A także tym, które w najbliższych latach nie planują mieć dzieci.

Przeciwwskazania

Jak w przypadku każdej metody antykoncepcji hormonalnej, także implanty nie są bez wad. Po założeniu mogą wystąpić takie same skutki uboczne, jak w przypadku stosowania pigułek: bóle głowy, bolesność piersi, zwiększenie wagi ciała, czy depresja. Zdarzają się one dość rzadko i w dużej mierze zależą od indywidualnych uwarunkowań organizmu. Implant nie jest polecany karmiącym matkom.

Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do tabletek, implant nie reguluje cyklu miesiączkowego, a wręcz przeciwnie - często zdarza się, że krwawienie pojawia się nieregularnie. Niektóre kobiety narzekają też na spadek libido. Implanty, podobnie jak inne metody hormonalne, nie mogą być stosowane przez kobiety cierpiące na: choroby wątroby, raka piersi, krwawienia z pochwy niewiadomego pochodzenia.

Źródło: kobieta.wp.pl

data ostatniej modyfikacji: 2012-02-24 11:17:50
Komentarze

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
 
Polityka Prywatności