Antykoncepcja hormonalna przyczynia się do tworzenia trwalszych zwiazków

Z badań opublikowanych w "Proceedings of the Royal Society B" wynika, że kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną wybierają mniej seksownych, za to pewniejszych i wierniejszych partnerów.

Jest to przyczyną tworzenia przez nie trwalszych związków, ale za to mogą czerpać mniej satysfakcji z seksu.

Brytyjscy naukowcy z uniwersytetów w Stirling, Aberdeen i Newcastle razem z czeskimi kolegami z Uniwersytetu Karola w Pradze przebadali oni łącznie 1000 kobiet, które zażywały hormonalne pigułki antykoncepcyjne w okresie, gdy spotkały partnera będącego później ojcem ich pierwszego dziecka oraz 1500 pań, które nie stosowały wówczas antykoncepcji hormonalnej.

Zadawano pytania również o poziom ogólnej satysfakcji ze związku oraz z seksu z partnerem, zebrano też informacje na temat czasu trwania związku.

Wyniki badań były zaskakujące. Okazało się, że kobiety, które wybrały swojego partnera w czasie korzystania z pigułek antykoncepcyjnych odczuwały znacznie mniejszą (i systematycznie obniżającą się) satysfakcję z seksu, ale wyższy ogólny poziom zadowolenia ze związku, w tym z lojalności partnera, zabezpieczenia finansowego z jego strony oraz wywiązywania się z roli ojcowskiej.

Miały też większe szanse na to, że ich relacja będzie długotrwała.

Już wcześniej zaobserwowano, że zmiany hormonalne zachodzące podczas cyklu miesięcznego mają wpływ na to, jakie cechy kobiety preferują u mężczyzn.

W czasie płodnej fazy cyklu (kilka dni przed i kilka dni po jajeczkowaniu) panie zwracają uwagę na męskie rysy twarzy, które powiązano z korzystnym zestawem genów, ale też z niewiernością. Jednak, u kobiet stosujących pigułki antykoncepcyjne nie występują wahania hormonalne typowe dla naturalnego cyklu.

Pigułka hormonalna hamuje owulację przez co naśladuje w pewien sposób ciążę, a wtedy kobiety są bardziej wrażliwe na cechy takie, jak stałość, wierność, opiekuńczość, świadczące o tym, że mężczyzna będzie dobrym ojcem.

Brytyjsko-czeski zespół po raz pierwszy przeanalizował wpływ antykoncepcji hormonalnej na wybór partnera przez kobiety w warunkach rzeczywistych. Wcześniej, podobne obserwacje prowadzono jedynie w laboratorium.

Brytyjscy naukowcy wskazują, że powszechne stosowanie pigułek antykoncepcyjnych może wpływać na zachowania seksualne pań, a przez to na charakterystykę i jakość tworzonych przez nie związków, a nawet i ich losy. (PAP)


data ostatniej modyfikacji: 2012-04-25 14:02:57
Komentarze

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
 
Polityka Prywatności