Antykoncepcja - artykuły

Bayer Schering Pharma wprowadza nową niskodawkową tabletkę antykoncepcyjną YAZ

Bayer Schering Pharma wprowadza na polski rynek nową niskodawkową tabletkę antykoncepcyjną YAZ®. YAZ® jest pierwszą niskodawkową tabletką antykoncepcyjną zawierającą unikalny progestagen – drospirenon, podawaną w nowym schemacie dawkowania 24+4 (24 tabletki zawierające hormony, 4 tabletki bez hormonów).

Teraz jest dostępna także w Polsce.

Opakowanie YAZ® zawiera 28 tabletek przeznaczonych do stosowania codziennie, bez żadnych przerw – 24 tabletki zawierające hormony (20 mikrogramów etynyloestradiolu i 3 miligramy drospirenonu) oraz 4 tabletki niezawierające hormonu. YAZ® dzięki nowemu schematowi dawkowania cechuje się wysoką skutecznością (silniej hamuje owulację niż tradycyjne tabletki antykoncepcyjne, podawane w schemacie 21/7). Przedłużenie
przyjmowania substancji czynnych do 24 dni skutkuje zmniejszeniem liczby objawów wywoływanych wahaniami stężeń hormonów (takich jak: bóle głowy i podbrzusza, obrzęki) oraz wydłużeniem oddziaływania na stan skóry, także na czas przerwy w podawaniu hormonów.

„YAZ® to innowacyjna metoda antykoncepcji, wyróżniająca się cechami, jakich nie mają inne doustne środki antykoncepcyjne. YAZ® dzięki schematowi podawania 24 aktywnych tabletek z unikalnym progestagenem – drospirenonem oferuje kobietom wyjątkowe korzyści” - powiedział dr Philip Smits, Dyrektor Działu Women’s Healthcare w Bayer Schering Pharma.

Wydłużenie czasu podawania aktywnych tabletek z 21 dni do 24 oznacza przedłużony o 3 dni czas działania drospirenonu, co prowadzi do wyraźniejszych efektów jego aktywności. Przy długim okresie półtrwania drospirenonu efekty jego działania przedłużają się na czas czterodniowej przerwy w podawaniu hormonów.
Unikalny progestagen – drospirenon wykazuje działanie anty-mineralokortykoidowe (anty-M) i anty-androgenne (anty-A). Przeciwdziała on zatrzymywaniu wody w organizmie wywoływanemu przez estrogeny. Oznacza to, że redukuje obrzęki lub uczucie „opuchnięcia”, jakiego mogą doświadczać kobiety przed miesiączką lub po rozpoczęciu stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Badania kliniczne wykazały także, że dzięki działaniu anty-A tabletki zawierające drospirenon mogą wpływać na poprawę stanu skóry u kobiet.
Skrócenie przerwy w podawaniu hormonów przy jednoczesnym przedłużeniu czasu działania drospirenonu skutkuje zmniejszeniem wahań stężeń hormonów, które pojawiają się podczas stosowania tradycyjnego schematu (21/7). Kobiety, które doświadczają objawów z odstawienia hormonów, takich jak bóle głowy lub podbrzusza, powinny czuć się lepiej stosując nowy schemat.

YAZ® została wprowadzona w większości europejskich krajów jesienią 2008 roku. W USA jest dostępna od 2006 roku, gdzie jest jedyną tabletką antykoncepcyjną zarejestrowaną w trzech wskazaniach.

28 tabletek podawanych bez przerwy
Opakowanie YAZ® zawiera 28 tabletek przeznaczonych do stosowania codziennie, bez żadnych przerw. Dzięki codziennemu zażywaniu łatwiej pamiętać o kolejnych tabletkach, zwłaszcza o rozpoczęciu nowego opakowania. Po prostu pierwszą tabletkę z nowego opakowania przyjmuje się następnego dnia po ostatniej tabletce z bieżącego opakowania.

Mniej objawów związanych z okresem
Skrócenie przerwy w podawaniu hormonów prowadzi do zmniejszenia wahań stężeń hormonów oraz spadku częstości występowania objawów związanych z ich odstawieniem, takich jak: bóle głowy, napięcie piersi, ból podbrzusza, uczucie wzdęcia, obrzęki.

Przedłużony okres działania drospirenonu
Dzięki nowemu schematowi dawkowania drospirenon działa również w okresie skróconej 4-dniowej przerwy. Powoduje to utrzymanie efektu anty-A i anty-M: drospirenon oddziaływuje na skórę i przeciwdziała zatrzymywaniu wody także w czasie przerwy w stosowaniu hormonów.

Wysoka skuteczność antykoncepcyjna
YAZ® silniej hamuje owulację w porównaniu z preparatami stosowanymi w schemacie 21/7. Dzięki skróceniu przerwy w przyjmowaniu substancji czynnych z 7 do 4 dni, dopiero po pominięciu 3 tabletek z kolejnego opakowania poziom hamowania owulacji obniża się do znanego z dotychczasowych tabletek (w schemacie 21/7).


data ostatniej modyfikacji: 2009-03-16 20:06:55
Komentarze
Ostatnie:
29.10.2009 12:04
Dodał(a): ~Sonia
(IP: 217.144.240.*)
Poniżej link do atykułu na temat powyższych tabletek i z nimi spokrewnionych i do czego doprowadziły.

http://wiadomosci.onet.pl/1582127,2678,1,zabojcza_antykoncepcja,kioskart.html

Nauka języka za granicą

Przegląd uczelni
w Polsce
Collegium_Da_Vinci_boks_220_PL.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura