Dlaczego Polki wybierają antykoncepcję doustną?

Hormonalna antykoncepcja doustna to jedna z dostępnych w Polsce metod planowania rodziny. Pozwala kobietom na świadome podjęcie decyzji o posiadaniu dziecka. Jak wskazują ginekolodzy, tabletki antykoncepcyjne cieszą się popularnością wśród ich pacjentek. Dlaczego jednak kobiety decydują się właśnie na stosowanie tabletki? Jakie widzą korzyści takiego wyboru? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w raporcie z badania, przeprowadzonego w ramach programu edukacyjnego „Antykoncepcja dla ciebie".

Zbadali, co użytkowniczki pigułek antykoncepcyjnych sądzą o tej metodzie

Ginekolodzy uczestniczący w programu edukacyjnego „Antykoncepcja dla Ciebie” sprawdzili, jaki stosunek do antykoncepcji doustnej mają kobiety, które po nią sięgają. Badanie postaw pacjentek kontynuujących lub rozpoczynających doustną antykoncepcję hormonalną w zakresie prawidłowego stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych zostało przeprowadzone przez firmę Brass Research & Development w ramach wspomnianego programu. Badanie powstało dzięki danym dostarczonym przez ginekologów, którzy przeprowadzili wywiad z 17 760 pacjentkami w okresie od października 2015r. do października 2016r.

Najważniejsze jest zapobieganie ciąży

Jak pokazują wyniki badania, główny cel stosowania tabletek jest oczywisty – najważniejsze dla respondentek okazało się ich działanie antykoncepcyjne. Zdecydowana większość badanych kobiet (87 proc.) sięga po tabletki antykoncepcyjne ze względu na zapobieganie ciąży. Pozostałe uczestniczki badania (13 proc.) stosują hormonalną antykoncepcję doustną z innych powodów niż tylko zapobieganie ciąży.. Wśród tych powodów najczęściej wymieniano nieregularny cykl (44,1 proc.) oraz problemy z cerą (31,5 proc.). Choć główny powód stosowania pigułek nie uległ zmianie przez kilka ostatnich lat, to porównanie wyników z kilku ostatnich lat pokazuje, że zwiększa się odsetek pań wybierających tabletki z  powodów pozaantykoncepcyjnych - w minionych latach aż 96 proc. badanych kobiet deklarowało, że stosuje tabletki po to, by zapobiec ciąży.

Jesteśmy zadowolone ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Badane Polki są usatysfakcjonowane ze stosowanej przez nie doustnej antykoncepcji. Większość pacjentek biorących udział w badaniu stwierdziła, że jest zadowolona z przyjmowanych przez nie tabletek (84,8 proc). Zaledwie jedna na czterdzieści kobiet uczestniczących w badaniu przyznała, że jest niezadowolona ze stosowanych środków (2,4 proc.).

Dlaczego sięgamy po pigułki?

Część Polek zauważa, że doustna antykoncepcja hormonalna przynosi im dodatkowe korzyści. Dwie na pięć badanych kobiet stwierdziło, że doświadczają pozaantykoncepcyjnych benefitów dzięki temu, że stosują tabletki antykoncepcyjne (39,8 proc). Jakie są to korzyści? Wśród wymienionych w pierwszej trójce znalazły się: regulacja cyklu (39,3 proc.), poprawa kondycji skóry (27,9 proc.) i mniej obfite miesiączki (21,3 proc.). Okazuje się, że z biegiem lat coraz więcej użytkowniczek tabletek antykoncepcyjnych dostrzega te dodatkowe zalety, bowiem w poprzednich edycjach badania, na takie korzyści wskazywało nieco mniej pań (32 proc.).

Antykoncepcja hormonalna, między innymi, reguluje cykle menstruacyjne, zmniejsza objętość krwawień, łagodzi objawy związane z napięciem miesiączkowym. Stosowanie antykoncepcji pomaga w leczeniu niektórych chorób, jak endometriozy, hirsutyzm, trądzik, znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika i endometrium. Antykoncepcja hormonalna jest dostępna od lat 60-tych ubiegłego stulecia. Obecnie jej dynamiczny rozwój pozwolił na stosowanie minimalnych dawek hormonów przy zabezpieczeniu pełnego efektu antykoncepcyjnego, w odpowiadających nowoczesnym kobietom schematach stosowania. Aktualnie podkreśla się, iż jednym z najistotniejszych wyzwań lekarza ginekologa jest poradnictwo antykoncepcyjne, a dobór preparatu powinien być odpowiedni zarówno dla zdrowia, jaki i stylu życia pacjentki. Aby ustrzec się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową – u młodych kobiet - Światowa Organizacja Zdrowia zaleca stosowanie podwójnej metody – czyli antykoncepcji hormonalnej i prezerwatywy” - podsumowuje prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog, seksuolog, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Informacje o badaniach i programie:

„Antykoncepcja dla Ciebie” to program edukacyjny dla pacjentek kontynuujących lub rozpoczynających doustną antykoncepcję hormonalną. Jako podsumowanie programu, przygotowany został raport „Poszerzenie wiedzy pacjentek kontynuujących lub rozpoczynających doustną antykoncepcję hormonalną w zakresie prawidłowego stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych w celu zapewnienia jak największej skuteczności antykoncepcyjnej”, którego autorem jest Brass Research & Development.

dodane przez Karo


data ostatniej modyfikacji: 2017-02-10 09:41:10
Komentarze
Ostatnie:
8.02.2019 12:33
Dodał(a): ~karuzela88
Ja przed ciążą przez długie lata stosowałam antykoncepcję hormonalną, ale gdy zdecydowałam się na macierzyństwo musiałam borykać się z nieregularnymi cyklami i takimi, podczas których czasem nie było dojrzałej komórki jajowej. Lekarz polecił mi zacząć śledzić swoje cykle, kupiłam sobie komputer cyklu myway. Po 4 cyklach udało się. Dziś mam dwójkę dzieci i do hormonów nie wrócę. Swój komputer kupiłam na stronie naturalnaplodnosc.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
 
Polityka Prywatności