Antykoncepcja - wszystko pod kontrolą

Współczesne młode kobiety zanim zostaną matkami, chcą najpierw spełnić się życiowo – zdobyć wykształcenie, osiągnąć stabilizację materialną, zrealizować swoje pasje i marzenia. To jeden z wniosków raportu „Współczesna seksualność i nowoczesna antykoncepcja Polaków”[1] . „Można powiedzieć, że młode dziewczyny chcą mieć wszystko po kolei i pod pełną kontrolą. Z pewnością pomaga im w tym rozwój antykoncepcji hormonalnej i możliwość regulowania swojej płodności” – komentuje lekarz ginekolog dr Grzegorz Południewski.

Zdaniem doktora Południewskiego antykoncepcja hormonalna, a szczególnie nowoczesne metody niecodzienne dają kobiecie kontrolę nad wieloma obszarami swojego życia. Po pierwsze pozwala na planowanie przyszłości i życia rodzinnego. Bardzo wysoka skuteczność najnowszych form antykoncepcji tj pierścień, plaster czy implant jest bliska stu procent. Po drugie współczesne metody antykoncepcji pomagają kobiecie dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, a także o jakość życia seksualnego.

Samopoczucie pod kontrolą

Podstawową korzyścią ze stosowania antykoncepcji hormonalnej jest skuteczność w zapobieganiu nieplanowanej ciąży. Ale antykoncepcja staje się także dla wielu kobiet lekiem na dolegliwości związane z cyklem miesiączkowym. Wśród młodych kobiet częstym problemem są bolesne, nieregularne miesiączki. Wiele z nich skarży się też na zbyt częste i obfite krwawienia, problemy z cerą czy nawracające stany zapalne. Zastosowanie dwuskładnikowej antykoncepcji zawierającej estrogen i progestagen, prowadzi do uregulowania cyklu miesiączkowego, jego długości, zmniejszenia utraty krwi oraz dolegliwości związanych z PMS. Obecnie dostępnych jest coraz więcej preparatów antykoncepcji złożonej, obok tabletek są to również pierścienie oraz plaster.

W trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej kobieta może także sterować swoim cyklem i przesuwać krwawienie miesiączkowe, co daje komfort podczas wyjazdów, wakacji czy ważnych wydarzeń w życiu.

Ale dobre samopoczucie podczas stosowania antykoncepcji to dla kobiet coś więcej niż tylko regulowanie dolegliwości związanych z cyklem, przesuwanie go, ograniczenie wagi czy

poprawa cery. Ważne jest także wyeliminowanie działań ubocznych oraz zapewnienie komfortu i wygody stosowania wybranej metody.

Takie korzyści w stosowaniu antykoncepcji pojawiły się wraz z wejściem nowoczesnych metod przyjmowanych niecodziennie. Istotą działania preparatów takich jak pierścień zakładany raz w miesiącu czy plaster przyklejany raz na tydzień jest przenikanie hormonów wprost do układu krążenia. Dzięki ominięciu układu pokarmowego, hormony są dostarczane w niskich równych dawkach, a co za tym idzie nie podlegają one takim wahaniom jak przy tabletce. Szczególnie efektywną metodą, przy której tych wahań nie ma w ogóle jest pierścień antykoncepcyjny uwalniający hormony w pochwie. W rezultacie takiego sposobu działania zmniejsza się ryzyko wystąpienia objawów typu bóle głowy, wahania nastrojów czy suchości w pochwie.

Seks pod kontrolą

Jednym z elementów udanego seksu jest stosowanie skutecznej metody, o której kobieta nie zapomina. Badania pokazują, że 30-40% kobiet w ciągu roku przyjmowania pigułki popełnia błędy.[2] Dlatego dużo większą pewność dają nowoczesne metody niecodzienne, których mechanizm działania jest taki sam jak w tabletce, lecz nie trzeba o nich pamiętać codziennie. Różnią się odmiennym sposobem i częstotliwością podania - stosuje się je raz w miesiącu, raz na tydzień, raz na kilka lat.

A co zrobić jeśli stosujemy skuteczne zabezpieczenia, a spada ochota na seks? Czy osłabienie libido może to mieć związek z przyjmowaniem antykoncepcji? Jak podkreśla dr Grzegorz Południewski zahamowanie libido może dotyczyć najwyżej 5-6% kobiet stosujących antykoncepcję doustną[3]. Jeśli kobieta odczuwa osłabienie popędu seksualnego to najczęściej składają się na to inne powody, m.in. gorsze nawilżenie pochwy powodujące dyskomfort podczas aktu seksualnego. Dla kobiet odczuwających suchość pochwy rozwiązaniem jest pierścień antykoncepcyjny, który eliminuje ten problem i zwiększa komfort podczas współżycia.

Zdrowie pod kontrolą

Badania wykazują, że stosowanie terapii hormonalnej, w tym antykoncepcji może ustrzec kobietę przed wieloma problemami zdrowotnymi w przyszłości. Wiadomo już, że antykoncepcja hormonalna zmniejsza ryzyko torbieli i guzów jajnika oraz rozwój endometriozy.

Przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej wiąże się z regularnymi wizytami w gabinecie ginekologicznym przynajmniej raz w roku i wykonywaniem kilku podstawowych badań jak cytologia, badanie piersi, usg piersi i narządu rodnego, a po 45 roku życia mammografia. "Kobieta przyjmująca antykoncepcję częściej chodzi do lekarza, wykonuje niezbędne badania, ma szansę na bieżąco wyjaśniać swoje niepokoje i wątpliwości. Takie pacjentki szybciej diagnozują problemy i efektywniej je leczą - podkreśla lekarz.

Wszystkie hormonalne preparaty antykoncepcyjne w Polsce są wydawane z przepisu lekarza. Jakiekolwiek wykorzystywanie lub stosowanie preparatów, leków i środków wymienionych w niniejszym materiale odbywać się może jedynie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i zapoznaniu się z informacją dołączoną do każdego sprzedawanego preparatu lub leku.

Powyższy materiał nie stanowi porady medycznej.

[1] Raport "Współczesna seksualność i nowoczesna antykoncepcja Polaków 2014" zrealizowany w ramach kampanii edukacyjnej "Wakacje na okrągło" w marcu 2014r; oparty m.in. na badaniu ilościowym "Młodzi a seks i antykoncepcja" zrealizowanym w serwisie Facebook w lutym 2014, n=1842, obejmującym kobiety i mężczyzn w wielu 18-28 lat oraz badaniu jakościowym obejmującym 6 zorganizowanych wywiadów grupowych, w których wzięło udział 60 osób

[2] Contraceptive Technology, Hatcher, wyd.20, 2011

[3] j.w.

data ostatniej modyfikacji: 2015-04-14 10:37:05
Komentarze
Ostatnie:
11.02.2019 10:50
Dodał(a): ~Eva
Ja od lat wykorzystuje naturalną antykoncepcję plus mechaniczną w postaci prezerwatywy. Od wielu lat mnie jeszcze nie zawiodła, za pomocą komputera cyklu myway wyznaczam swoje dni płodne i wówczas gdy mam owulację używam prezerwatywy. Swój komputer kupiłam na stronie naturalnaplodnosc.
10.05.2018 20:27
Dodał(a): ~ewa
ciekawy artykuł, a plastry to chyba lekarz najlepiej wyjaśni czy może na jakiś forach można poczytać.
21.04.2016 13:04
Dodał(a): ~beaa
Co myślicie o plastach ? Czy to dobra metoda?

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
 
Polityka Prywatności