Antykoncepcja zaraz po aborcji

Chociaż aborcja nie jest w Polsce legalna, w wielu krajach na świecie jest codziennie przeprowadzanym zabiegiem. Kobiety, które decydują się na jej przeprowadzenie, po zabiegu decydują się na antykoncepcję. Jaka jest najlepsza? I dlaczego powinna być podawana od razu?

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzone jest około milion aborcji rocznie. Połowa tych kobiet decyduje się na aborcję więcej niż raz. Dlatego dobrze dobrana antykoncepcja jest tak ważnym sposobem na uniknięcie kolejnej niechcianej ciąży. Jak twierdzą lekarze, kobiety po zabiegu aborcji powinny zdecydować się na długotrwałą metodę antykoncepcji i zastosować ją od razu po zabiegu. Dlaczego? Jak twierdzi doktor Carolyn Westhoff prowadząca w tej sprawie badania, sprawa jest prosta. „Kobieta po zabiegu chce dostać antykoncepcję, ale musi w tej sprawie iść do innej kliniki, czy innego lekarza. Wiem, że to brzmi prosto, ale często nie jest w stanie się zorganizować opieki nad dziećmi, czy zwalniać się z pracy. A rezultatem jest niestety kolejna niechciana ciąża” mówi.

To właśnie dlatego, antykoncepcja powinna być natychmiastowa po zabiegu. Jak zgodnie twierdzą specjaliści, najlepsze są w takim wypadku wkładki domaciczne oraz implanty wszczepiane w ramię. Dobre rezultaty osiąga się także przy zastrzykach hormonalnych. Aby udowodnić swoją tezę, dr Westhoff przeprowadziła badania na dwóch grupach kontrolnych. Uzyskała jednoznaczne wyniki. Wśród kobiet, które dostawały propozycję natychmiastowej antykoncepcji zachodziły znacznie rzadziej w kolejną ciążę, co przełożyło się bezpośrednio na spadek aborcji.

Badania przeprowadzono w Mailman School of Public Health uniwersytetu Columbia.


data ostatniej modyfikacji: 2013-11-20 10:21:45
Komentarze

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
 
Polityka Prywatności