Blogerki o antykoncepcji

antykoncepcja

W Internecie można zobaczyć pierwsze odcinki filmowego cyklu „Wakacje na okrągło, czyli o antykoncepcji bez stresu”, w którym wzięły udział trzy blogerki. Do końca września na kanale YouTube pojawi się 5 odcinków przedstawiających różne metody antykoncepcji. Filmy poprowadziła Matylda Kozakiewicz (segritta.pl), która rozmawia z lekarzem dr Jackiem Tomaszewskim z II Katedry i Kliniki Ginekologii UM w Lublinie na temat wszystkich dostępnych w Polsce metod kontroli urodzeń.

W pierwszym, inaugurującym cykl odcinku wzięły udział także Laura Ogrodowczyk (RockGlamPrincess) i Karolina Baszak (karolinabaszak.com), odgrywając specjalnie przygotowaną przez siebie scenkę. Wystąpiły w roli przyjaciółek, które spotykają się po wakacjach i obie są … w nieplanowanej ciąży.

Co druga ciąża to ciąża nieplanowana - to stwierdzenie podsumowuje scenkę odegraną przez blogerki w filmie. „Odsetek ciąż będących następstwem przypadkowej „wpadki” jest wysoki – przyznaje dr Jacek Tomaszewski, ekspert filmowego cyklu edukacyjnego. „W przypadku kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną najczęstszą przyczyną niepowodzenia tej metody jest błąd użytkowniczki - nawet 2/3 kobiet zapomina o przyjęciu 1 tabletki z blistra, a co piąta pomija więcej niż jedną w ciągu miesiąca”[1] – dodaje ekspert.

Pierwszy film prezentuje dopochwowy pierścień hormonalny. To jedna z najnowocześniejszych metod regulacji poczęć, zdobywająca coraz większą popularność w Polsce, bardzo dobrze oceniana przez kobiety, zwłaszcza za wygodę stosowania, bezpieczeństwo i rzadkie działania niepożądane. W kolejnych odcinkach zostaną przedstawione inne metody antykoncepcji hormonalnej jak tabletki, plastry, zastrzyki domięśniowe, czy system wewnątrzmaciczny, który uwalnia hormon przez okres 5 lat. Nie zabraknie również rozmowy na temat prezerwatywy i metod naturalnych.

„Wiele z tych metod jest nieznanych statystycznej Polce, chociaż na świecie są stosowane z powodzeniem od wielu lat” – podkreśla lekarz. „Myślę, że kobiety będą bardzo zainteresowane informacjami na temat "niecodziennych" metod antykoncepcji: dopochwowego pierścienia hormonalnego, plastrów, zastrzyków czy wkładek wewnątrzmacicznych. Są to metody, które nie wymagają od użytkowniczki pamiętania o codziennym stosowaniu leku. Mechanizm działania antykoncepcyjnego jest taki sam jak w przypadku tabletki, ale skuteczność w zapobieganiu nieplanowanej ciąży jest wyższa z uwagi na mniejsze ryzyko pominięcia pigułki przez kobietę. – Wyjaśnia dr Tomaszewski.

Poza "niecodziennymi" opcjami kontroli urodzeń filmy prezentują inne znane i popularne wśród Polek metody: doustną antykoncepcję hormonalną, prezerwatywę czy metody naturalne. „Potrzeba edukacji antykoncepcyjnej opartej na faktach jest duża” – podkreśla lekarz. „Wystarczy wejść na internetowe fora o tematyce seksualnej, by przekonać się, jak niski jest poziom wiedzy dotyczący antykoncepcji i jak niewiarygodne mity funkcjonują na jej temat” – podkreśla na swoim blogu Matylda Kozakiewicz.

„Choć macierzyństwo to wspaniała sprawa, fajniej jest, gdy możemy decydować o tym z kim i kiedy mamy dzieci”” – mówi także Segritta. Zarówno ona, jak i Laura oraz Karolina zaangażowały się w akcję z pełnym przekonaniem. „Muszę przyznać, że długo czekałam na tak dużą edukacyjną kampanię, gdzie wreszcie na luzie poruszymy sprawy bardzo istotne dla kobiet, bo oprócz prezerwatyw cała reszta antykoncepcyjna jest tzw. NASZĄ sprawą” – mówi u siebie na blogu Laura Ogrodowczyk. Podobnie o swoim udziale napisała Karolina Baszak: „Zostałam zaproszona do udziału w kampanii, która moim zdaniem już dawno powinna się pojawić w sieci”. RockGlamPrincess dodaje jeszcze: „Ogromnie cieszy mnie fakt, iż kampania promowana będzie w Internecie - dostępna dla każdego o dowolnej porze a nie w TV w godzinach, w których pewnie nikt by jej nie oglądał. To nasze "5 minut" kobietki”.

Filmowy cykl o antykoncepcji realizowany jest w ramach akcji „Wakacje na okrągło”, która rozpoczęła się na początku sierpnia br. Celem podejmowanych działań jest pokazywanie odpowiedzialnego podejścia do antykoncepcji, edukacja na temat różnych metod, w tym nowoczesnych metod hormonalnych. W ramach akcji powstał fanpage, który ma na celu stworzenie przestrzeni do rozmów dla wszystkich zainteresowanych tematem antykoncepcji. Wkrótce ruszy także odświeżony serwis internetowy na stronie www.kobiety.org, który ma być uzupełnieniem informacji zawartych w filmach edukacyjnych na kanale YouTube kampanii.

Adres fanpage’a Wakacje na okragło: https://www.facebook.com/wakacjenaokraglo.antykoncepcja[1] CHOICE – edukacyjny program badawczy dla kobiet planujących stosowanie złożonej antykoncepcji hormonalnej w Polsce


data ostatniej modyfikacji: 2013-09-15 08:34:35
Komentarze

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
 
Polityka Prywatności